Historia: Górnik Bobrek-Stal BZUT nowym klubem sportowym

Historia: Górnik Bobrek-Stal BZUT nowym klubem sportowym

Czas na kolejny odcinek o historii sportu w Karbiu i Bobrku. Dziś przedstawiamy wam pierwszy artykuł w "Życiu Bytomskim" o powołaniu do życia nowego klubu.

1 stycznia 1958 roku to oficjalna data utworzenia GKS-u Bobrek-Karb. Informacja o tym fakcie pojawiła się w pierwszym numerze "Życia Bytomskiego" z 1958 roku. Mieszkańcy naszego miasta wtedy mogli przeczytać m.in. o tym, że w ubiegłym roku na świat przyszło 46 bliźniaków i jedne trojaczki. Pojawiły się także wiadomości o polowaniu na spekulantów, pogłębieniu szybu kopalni Bytom, czy o zatrzymaniu 29 pijaków w ciągu jednego dnia. Gazeta żyła jednak głównie wyborami do rady miasta.

Nas jednak najbardziej interesuje dość duży artykuł, który pojawił się na ostatniej stronie w dziale "Życie sportowe". To w nim gazeta poinformowała o fuzji klubów z Bobrka i Karbia. Cytujemy najciekawsze fragmenty (zachowaliśmy oryginalną pisownię).

"Już od dłuższego czasu sportowcy dzielnicy Bobrek i Karb poddawali aktywowi sportowemu myśli połączenia dwóch klubów sportowych, a mianowicie "Stali" BZUT i "Górnika" Bobrek w jedną organizację, która stworzyłaby młodzieży - tej najbardziej robotniczej dzielnicy - odpowiednie warunki do uprawiania sportu. Zarówno kierownictwa kopalni Bobrek i Bytomskich Zakładów Urządzeń Technicznych jak i Rady Zakładowe, ustosunkowały się przychylnie do tego projektu mając na uwadze, że dobrze zorganizowany klub sportowy o dobrych podstawach finansowych, może dać młodzieży Karbiu i Bobrka godziwą rozrywkę w postaci uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej, zaś szerokiemu ogółowi społeczeństwa umożliwi oglądanie atrakcyjniejszych imprez sportowych. (...) W statucie podkreślono, że opiekuńcze zakłady pracy, służyć będą władzom klubu pomocą w szczególności przy organizowaniu spartakiad sportowych" - czytamy w artykule zatytułowany "Górnik Bobrek-Stal BZUT nowym klubem sportowym".

Pierwszy zarząd nowego klubu tworzyli następujący członkowie:
- mgr. inż. Ballenstadt (przewodniczący zarządu)
- Józef Kopaniak (pierwszy zastępca przewodniczącego)
- inż. Mieczysław Olesz (zastępca przewodniczącego ds. sportowych)
- inż. Żurawski (zastępca przewodniczącego ds. administracyjno-finansowych)
- Bernard Misiuda (sekretarz)
- Jan Warzecha (skarbnik)
- Sokół (członek zarządu)
- Kocek (członek zarządu)

Kierownikiem sekcji piłki nożnej mianowano Gerarda Raka, a za piłkę ręczną odpowiadał obywatel Trela. Honorowymi członkami klubu zostali towarzysz Pietrowski (I sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR) oraz towarzysz magister Karolewski (przewodniczący MKKF).

"Już na walnym zebraniu Rada Zakładowa kopalni Bobrek zapewniła, że sprawy nowo zorganizowanego klubu sportowego nie będą jej obce. Na razie postanowiła przyznać klubowi dotację w wysokości 60 000 zł na wydatki bieżące, oraz 20 000 zł na urządzenie spartakiady" - pisało "ŻB".

Takie właśnie były czasy. Klub sportowe były bardzo blisko związane z zakładami pracy, które nie szczędziły grosza. Dzięki temu działacze od razu mogli wziąć się do pracy, a sukcesy zaczęły przychodzić dość szybko. Jednak o tym w kolejnych częściach cyklu.

PRZECZYTAJ POPRZEDNIE ARTYKUŁY Z TEJ SERII:
- Odkrywamy historię sportu w Karbiu i Bobrku

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości