Odkrywamy historię sportu w Karbiu i Bobrku

W maju będziemy świętować 11-lecie istnienia. Na Karbiu jesteśmy trochę krócej, bo w tym roku stuknie pięć lat od tego przełomowego wydarzenia w historii Nadziei. Dziś trudno sobie wyobrazić nasz klub bez tej dzielnicy. Zakorzeniliśmy tutaj i oby to trwało jak najdłużej. Wprawdzie z GKS-em Bobrek-Karb nie mamy nic wspólnego, to jednak mamy zaszczyt kontynuować piękne tradycje piłkarskie obu tych dzielnic.

Wiemy, że wielu mieszkańców do dzisiaj wspomina czasy, gdy klub był finansowany przez pobliską kopalnię, prężnie się rozwijał i co jakiś czas gościł w wyższych ligach. Dziś czasy się zmieniły, ale piękną historię i tradycję chcemy ocalić od zapomnienia. Stąd pomysł, by w 2019 roku regularnie opisywać historię nie tylko piłki nożnej, ale po prostu sportu w Bobrku i Karbiu. Bo pamiętać należy, że nasz poprzednik przed laty miał sekcje w innych dyscyplinach. To jeden historyczny cel na najbliższe miesiące. Drugi to przybliżanie historii Nadziei. Za chwilę rozpocznie się jedenasty rok istnienia. Niektórych naszych zawodników nie było jeszcze na świecie, gdy nasz klub rodził się w bólach. Warto edukować, że to, co dziś mamy jest efektem ogromnej pracy przeróżnych ludzi. Będzie więc dużo się działo i mamy tylko nadzieję, że wystarczy motywacji i czasu, bo materiałów, historii, wspomnień, zdjęć, czy statystyk mamy bardzo dużo.

Tradycje piłkarskie w Karbiu i Bobrku sięgają 1945 roku. Tuż po II wojnie światowej we wrześniu został utworzony RKS Górnik Bobrek. Trzynaście lat później powstał nowy twór pod dobrze znaną wam nazwą GKS Bobrek-Karb. Utworzono go za sprawą fuzji trzech klubów sportowych: Górnika przy KWK Bobrek, Stali przy Hucie Bobrek i BZUT w Karbiu.

- Zjednoczenie tych kół sportowych było dążeniem miejscowych działaczy sportowych (nie zabrakło również głosów z terenu), aby ich wspólnym wysiłkiem podnieść poziom życia sportowego i stworzyć silny ośrodek sportowy na terenie dzielnic miasta Bytomia tj. Bobrka i Karbia - czytamy w historii opracowanej przez klub.

Po latach można bez zawahania stwierdzić, że cel udało się zrealizować. W latach świetności Bobrek i Karb sportowo tętniły życiem. Tutaj swoje miejsce na ziemi mieli piłkarze, szczypiorniści, bokserzy, kolarze, rugbyści, a nie można zapominać też o koszykówce, która przez lata była pod szyldem Stali Bobrek. W tych dzielnicach nigdy nie brakowało wielkich talentów, a niektórzy nawet święcili sukcesy w zawodach międzynarodowych i ogólnopolskich. Ich także będziemy przedstawiać.

Mamy nadzieję, że nasze cykle historyczne będą się cieszyć dużym powodzeniem. Z góry nam wybaczcie wszelkie błędy, czy nieścisłości i zachęcamy do dzielenia się swoją wiedzą. Możecie też przesyłać nam swoje wspomnienia, zdjęcia, czy inne pamiątki. Dziś na Karbiu i Bobrku jest Nadzieja, ale nie chcemy, by piękne karty historii naszych poprzedników wylądowały na śmietnisku, a tak stało się z wieloma zasłużonymi klubami.

Startujemy 1 stycznia 2019 roku, czyli w 61. rocznicę powstania GKS-Bobrek Karb. Na początek zdjęcie (na górze) niezwykle rzadko spotykane. Stadion GKS-u Bobrka-Karb. Czy to tak na początku istnienia wyglądał dzisiejszy obiekt przy ulicy Worpie 18? Pewności nie mamy, ale wiele szczegółów na to wskazuje.