Ranking: Nadzieja w top 10 na Facebooku!

Portale społecznościowe to dzisiaj jeden z najważniejszych elementów marketingu sportowego. W tym elemencie rządzi Facebook i postanowiliśmy sporządzić ranking popularności fan page'ów klubów Podokręgu Bytom. Które miejsce zajęła Nadzieja?

Marketing sportowy w klubach z najniższych lig to nadal mało znane pojęcie. Trudno w to uwierzyć, ale nadal istnieje wiele klubów, które nawet nie posiadają strony internetowej. Bardzo dobrze to widać w Podokręgu Bytom, gdzie niektóre drużyny w ogóle nie istnieją w internecie.

Postanowiliśmy jednak przyjrzeć się działalności lokalnych drużyn na Facebooku, a więc w najpopularniejszym portalu społecznościowym. Mówi się, że jeżeli kogoś nie ma na "Fejsie", to on nie istnieje, co jasno pokazuje, że to obowiązkowe miejsce, w którym klub powinien się promować.

Okazuje się jednak, że aż siedem klubów nie ma (w niektórych przypadkach jest, ale nie był aktualizowany od wielu miesięcy) swojego fan page'a na FB. W tym gronie jest... były mistrz Polski - Szombierki Bytom. Listę nieobecnych zamieszczamy na końcu rankingu.

Kto z kolei ma najwięcej fanów na Facebooku? Nie ma tutaj niespodzianki, bo to II-ligowa Polonia, której stronę polubiło prawie 36 tysięcy kibiców. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że to mizerny wynik patrząc na tradycje i potencjał marketingowy tego dwukrotnego mistrza kraju.

Pozostałe miejsca na podium przypadły drużynom z IV ligi, a mianowicie Gwarkowi Tarnowskie Góry oraz Ruchowi Radzionków. Pierwszą trójkę od reszty stawki dzieli przepaść, która pewnie jeszcze długo nie zostanie zmniejszona.

Jak na tle całego Podokręgu wypada Nadzieja? Nie ma źle, bo zajmujemy dziesiąte miejsce, mając ponad 600 fanów na Facebooku. Liczba ta stale rośnie, a z obecnego wyniku jesteśmy zadowoleni. Pamiętajmy, że w całej stawce jesteśmy klubem najmłodszym, który dopiero buduje swoją markę i zyskuje kibiców. Fakt, że za plecami mamy drużyny, które istnieją dziesiątki lat, pokazuje, że ostatnie lata zostały dobrze przepracowane.

Ranking klubów Podokręgu Bytom pod względem ilości fanów na Facebooku (stan na 28 lipca 2016, godzina 13:00):

1. Polonia Bytom (II liga) - 35 958

28. Unia Strzybnica (A-klasa) - 209
29. Sokół Zbrosławice (B-klasa) - 76
30. Iskra Połomia (B-klasa) - 73

Niesklasyfikowane: Szombierki Bytom (IV liga), Drama Zbrosławice (liga okręgowa), Unia Świerklaniec (liga okręgowa), Silesia Miechowice (liga okręgowa), Orzeł Miedary (liga okręgowa) Rodło Górniki (B-klasa), Naprzód Wieszowa (B-klasa).