Rusza A-klasa! Kto o awans, kto do spadku?

Długo nie musieliśmy czekać, bo letnia przerwa w A-klasie jest bardzo krótka. Już w najbliższy weekend rozpoczniemy sezon 2015/2016. Z tej okazji przygotowaliśmy małą analizę, w której typujemy kandydatów do awansu, do spadku, a także czarnego konia rozgrywek.

Letnia przerwa to nie jest najlepszy czas na przebudowę zespołu. Nie dość, że jest bardzo mało czasu na wkomponowanie nowych zawodników, to dodatkowo trudno w sparingach zestawić najmocniejszą jedenastkę, bo lipiec to okres urlopowy. Dlatego też zupełnie nie ma sensu sugerować się wynikami meczów kontrolnych.

Nie ma jednak wątpliwości, że w nadchodzących rozgrywkach będziemy mieli dwóch murowanych kandydatów do awansu. Pierwszym jest LKS Żyglin, który już w poprzednim sezonie był bliski promocji do ligi okręgowej. Pomimo przegrania rywalizacji z Unią Świerklaniec nie było rewolucji w składzie, a to dobrze wróży.

Drugim faworytem jest Górnik Bobrowniki Śląskie, a więc nasz pierwszy przeciwnik. "Bobry" od kilku sezonów dobijają się do okręgówki kończąc A-klasę w czubie tabeli. Czy tym razem się uda? Szybko przekonamy się na własnej skórze. Na pewno w dzielnicy Tarnowskich Gór mieli nad czym pracować latem, bo zespół zawiódł w najważniejszym momencie poprzedniego sezonu, a więc na finiszu. Możliwe, że to nauczyło co niektórych pokory, bo tej brakowało, o czym można było usłyszeć od wielu drużyn z niższych miejsc w tabeli.

W walce o czołowe lokaty może liczyć się Rozbark Bytom, który także ma mocny zespół, choć trudno powiedzieć czy jest to klub gotowy na ligę okręgową. Czarnym koniem może natomiast okazać się Drama Zbrosławice. Drużyna, która w ubiegłym sezonie długo walczyła o utrzymanie latem została przebudowana. Pojawiło się wiele ciekawych nazwisk, wśród których wielu grało w ŁKS Łagiewniki, który wycofał się z okręgówki. Kto wie, czy za rok Drama nie będzie świętowała powrotu do wyższej klasy rozgrywkowej.

Bardzo groźnym rywalem będzie Olimpia Boruszowice, która jest spokojnie budowana i już w poprzednich rozgrywkach zajęła wysokie miejsce. Możliwe, że lepszy sezon zaliczą Czarni Kozłowa Góra, a i Czarni Sucha Góra mogą okazać się solidnym ligowcem.

Miejsce w środku tabeli widzimy także dla Andaluzji Brzozowice-Kamień, w której odeszło kilku ważnych zawodników. Także w KS Piekary Śląskie skład się zmienił.

Kto będzie bił się o utrzymanie? Naszym zdaniem będzie to komplet beniaminków, czyli Nitron Krupski Młyn, Orkan Dąbrówka i Iskra Lasowice. Na własnej skórze przekonaliśmy się, że A-klasa to już zupełnie inne granie niż B-klasa. Zresztą wiele na ten temat mogą powiedzieć również dwaj pozostali ubiegłoroczni beniaminkowie, a więc Przyszłość Nowe Chechło i Rodło Górniki.

Kandydatem do spadku wydaje się również Tarnowiczanka Stare Tarnowice, która już była jedną nogą w B-klasie. Przywrócono ją do A-klasy w ostatniej chwili, przez co problemem może okazać się zbudowanie lepszego zespołu niż ostatnio, a nawet utrzymanie ubiegłosezonowego stanu. Możliwe, że o utrzymanie powalczy także Piast Ożarowice, który w rundzie wiosennej spisywał się poniżej oczekiwań. To z kolei doprowadziło do zmiany trenera.

Na koniec krótko o Nadziei. Celem minimum na ten sezon jest oczywiście utrzymanie. Po cichu liczymy, że powalczymy o środek tabeli. Co najważniejsze, nasz skład niewiele się zmienił, co przy zebranym doświadczeniu z poprzedniego sezonu może przynieść wiele korzyści. Jak będzie, tego nie wiemy. Na pewno jak zawsze w każdym meczu będziemy zostawiać mnóstwo zdrowia i ambicji.

A Wy, jak widzicie nadchodzący sezon? Kto powalczy o awans, kto spadnie, a kto sprawi największą niespodziankę? Piszcie.