Jak sobie radzili spadkowicze w B-klasie? Sprawdziliśmy

W nowym sezonie będziemy musieli zmierzyć się z nowym wyzwaniem, jakim będzie rola spadkowicza w bytomskiej B-klasie. Jak w poprzednich latach radziły sobie zespoły, które spadały z A-klasy? Zobaczcie naszą analizę.

Reorganizacja III ligi sprawiła, że w bytomskiej A-klasie doszło do wielu zmian. Nie dość, że z ligi okręgowej spadły trzy zespoły, to jeszcze cztery drużyny musiały pogodzić się ze spadkiem do B-klasy. Niestety, w tej grupie znalazła się Nadzieja Bytom.

Analizując ostatnie lata widać, że takiej sytuacji nie było od bardzo dawna. Przeważnie z A-klasy spadała tylko jedna drużyna. Jedynie w sezonie 2013/14 trzy zespoły zostały zdegradowane do B-klasy.

Nadzieja, Rozbark Bytom, Orkan Dąbrówka Wielka oraz Tarnowiczanka Stare Tarnowice - to czterej spadkowicze z poprzednich rozgrywek. Z pewnością każda z tych drużyn chce jak najszybciej wrócić na wyższy szczebel ligowy, ale to nie będzie łatwe zadanie. Awansują tylko trzy kluby, a poprzednie lata pokazują, że powrót do A-klasy już po roku wcale nie jest taki łatwy.

Od sezonu 2008/09 (to wtedy Nadzieja debiutowała w lidze) tylko dwóm drużynom udało się po jednym sezonie wrócić do wyższej ligi. Najpierw dokonał tego LKS Żyglin w sezonie 2011/12, a potem Rodło Górniki w sezonie 2013/14.

To jasno pokazuje, że dla spadkowicza B-klasowe realia wcale nie są łatwe. My po cichu liczymy, że uda się szybko odbić z dna, ale to jest możliwe tylko przy maksymalnej koncentracji całej drużyny, a także przy podejściu do B-klasy z należytym respektem. Nikt nie położy się przed byłym A-klasowiczem, a wręcz przeciwnie, bo na pewno każdy rywal będzie dodatkowo motywował się, aby pokazać nam miejsce w szeregu.

Zobaczcie, jak radzili sobie spadkowicze w ostatnich latach.

Sezon 2008/09 - brak spadkowiczów
Sezon 2009/10 - Orzeł Bobrowniki 11. miejsce
Sezon 2010/11 - Naprzód Wieszowa 13. miejsce
Sezon 2011/12 - LKS Żyglin 2. miejsce (AWANS)